Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKR175/12S
Tootja: SEMIKRON DANFOSS
Tootja tootekood: SKR 175/12 W/SLEEVE 02646340
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AC, E14 |
| Semiconductor structure | cathode stud |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 260A |
| Max. forward impulse current | 3.3kA |
| Load current | 165A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Type of diode | rectifying |