Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKR262/28
Tootja: SEMIKRON DANFOSS
Tootja tootekood: SKR 262/28 02644120
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | screw type |
| Semiconductor structure | cathode stud |
| Max. off-state voltage | 2.8kV |
| Max. load current | 500A |
| Max. forward impulse current | 5kA |
| Load current | 260A |
| Max. forward voltage | 1.4V |
| Fastening thread | M16x1,5 |
| Type of diode | rectifying |