Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKR300/16M20S
Tootja: SEMIKRON DANFOSS
Tootja tootekood: SKR 300/16 M20 W/SLEEVE 02642900
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AB |
| Semiconductor structure | cathode stud |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 500A |
| Max. forward impulse current | 5.4kA |
| Load current | 300A |
| Max. forward voltage | 1.4V |
| Fastening thread | M20x1,5 |
| Type of diode | rectifying |