Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; 2.5N; 3.4mm; round
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKRAAKE010
Tootja: ALPS
Tootja tootekood: SKRAAKE010
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; 2.5N; 3.4mm; round
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...90°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body dimensions | 6.2x6.2x2.5mm |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | (ON)-OFF |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.5N |
| Actuator colour | white |
| Button shape | round |
| Button height | 3.4mm |