Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; ON-ON; 3A/28VDC; -30÷85°C; Cutout: Ø5mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SKS04SP
Tootja: SALECOM ELECTRONICS
Tootja tootekood: SKS04SP
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; ON-ON; 3A/28VDC; -30÷85°C; Cutout: Ø5mm
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, straight |
| Max. contact resistance | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø5mm |
| Electrical life | 30000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 3A / 28V DC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Knob height | 9.4mm |
| Kind of toggle | round |