Switch: slide; Pos: 3; DP3T; 1A/125VDC; ON-ON-ON; Mounting: THT; 50mΩ
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SL13-213C
Tootja: CANAL ELECTRONIC
Tootja tootekood: SL13-213C
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: slide; Pos: 3; DP3T; 1A/125VDC; ON-ON-ON; Mounting: THT; 50mΩ
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -20...60°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | angled, for PCB |
| Row pitch | 6.9mm |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Terminal pitch | 5mm |
| Body dimensions | 25x10x10mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Terminals plating | silver plated |
| Contacts configuration | DP3T |
| DC contacts rating @R | 1A / 125V DC |
| Switching method | ON-ON-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Terminals material | copper alloy |