Switch: slide; Pos: 2; DPDT; 3A/250VAC; ON-ON; Mounting: THT,screw
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SL13B-022(AMF1)0
Tootja: CANAL ELECTRONIC
Tootja tootekood: SL13B-022(AMF1)0
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: slide; Pos: 2; DPDT; 3A/250VAC; ON-ON; Mounting: THT,screw
| Mounting | THT, screw |
| Type of switch | slide |
| Switches features | two mounting hole with thread |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, straight |
| Row pitch | 6.35mm |
| Contact material | phosphor bronze |
| Max. contact resistance | 20mΩ |
| Terminal pitch | 7.2mm |
| Body colour | silver |
| Body dimensions | 35x13.2x7.5mm |
| Contacts configuration | DPDT |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | red |
| Button marking | blank |