Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 3A/250VAC; 6A/28VDC; ON-ON; -30÷130°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SL19-124
Tootja: CANAL ELECTRONIC
Tootja tootekood: SL19-124
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 3A/250VAC; 6A/28VDC; ON-ON; -30÷130°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...130°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Terminal pitch | 3.81mm |
| Body material | stainless steel |
| Body colour | silver |
| Body dimensions | 12.8x6.7x6.35mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 6A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | black |
| Terminals material | copper alloy |
| Actuator material | polyamide |
| Button marking | blank |