Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 5A; DO213AB
Kordarv:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Tootekood:
SMS540-3G
Tootja: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: SMS540-3G
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 5A; DO213AB
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 80A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 500mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Capacitance | 220pF |