Logic IC, AND Gate, Quad, 2 Inputs, 14 Pins, SOIC, 74AC08
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SN74AC08DR
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: SN74AC08DR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Logic IC, AND Gate, Quad, 2 Inputs, 14 Pins, SOIC, 74AC08
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...6V DC |
| Case | SO14 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 4 |
| Technology | CMOS |
| Quiescent current | 20µA |
| Number of inputs | 2 |
| Kind of gate | AND |
| Max operating temperature | 85°C |