Buffer / Line Driver, 74AC244, 2 V to 6 V, DIP-20
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SN74AC244N
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: SN74AC244N
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Buffer / Line Driver, 74AC244, 2 V to 6 V, DIP-20
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 2...6V DC |
| Case | DIP20 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Technology | CMOS |
| Quiescent current | 40µA |
| Kind of output | 3-state |
| Kind of integrated circuit | buffer, line driver, non-inverting |
| Max operating temperature | 85°C |