Buffer / Line Driver, 74AHCT1G125, 4.5 V to 5.5 V, SOT-23-5
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SN74AHCT1G125DBVR
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: SN74AHCT1G125DBVR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Buffer / Line Driver, 74AHCT1G125, 4.5 V to 5.5 V, SOT-23-5
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Case | SOT23 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Technology | CMOS, TTL |
| Quiescent current | 10µA |
| Kind of output | 3-state |
| Kind of integrated circuit | bus buffer |
| Max operating temperature | 85°C |