IC: digital; D flip-flop; Channels: 6; HC; THT; DIP16; Package: tube
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SN74HC174N
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: SN74HC174N
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele IC: digital; D flip-flop; Channels: 6; HC; THT; DIP16; Package: tube
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 2...6V DC |
| Case | DIP16 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 6 |
| Technology | CMOS |
| Frequency | 50MHz |
| Kind of integrated circuit | D flip-flop |
| Trigger | positive-edge-triggered |