Shift Register, 74HC595, Serial to Parallel, 1 Element, 8 bit, SOIC, 16 Pins
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SN74HC595DR
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: SN74HC595DR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Shift Register, 74HC595, Serial to Parallel, 1 Element, 8 bit, SOIC, 16 Pins
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...6V DC |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 8 |
| Technology | CMOS |
| Quiescent current | 80µA |
| Kind of output | 3-state |
| Kind of integrated circuit | shift register |
| Max operating temperature | 85°C |