Logic IC, NOR Gate, Dual, 2 Inputs, 8 Pins, VSSOP, 74LVC2G02
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SN74LVC2G02DCUR
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: SN74LVC2G02DCUR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Logic IC, NOR Gate, Dual, 2 Inputs, 8 Pins, VSSOP, 74LVC2G02
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.65...5.5V DC |
| Case | VSSOP8 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Number of pins | 8 |
| Technology | CMOS |
| Quiescent current | 10µA |
| Number of inputs | 2 |
| Kind of gate | NOR |
| Max operating temperature | 125°C |