Differential Transceiver RS422, 4.75V-5.25V supply, SOIC-8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SN75176ADR
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: SN75176ADR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Differential Transceiver RS422, 4.75V-5.25V supply, SOIC-8
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.75...5.25V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Integrated circuit features | differential |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Interface | half duplex, RS422, RS485 |
| Number of pins | 8 |
| Transmission rate | 5Mbps |
| Kind of integrated circuit | transceiver |
| DC supplying current | 50mA |
| Number of receivers | 1 |
| Number of transmitters | 1 |