Desoldering station; digital; ESD; Station power: 140W; 160÷480°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SP-1010DR
Tootja: SOLDER PEAK
Tootja tootekood: SP-1010DR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Desoldering station; digital; ESD; Station power: 140W; 160÷480°C
| Version | ESD |
| Kind of display used | LCD |
| Temperature control | digital, with push-buttons |
| Soldering equipment features | displays tip's actual or set temperature, good temperature stabilization, short heat-up time, tip temperature control, selection between °C and °F |
| Kind of heating element | ceramic |
| Station power | 140W |
| Desoldering iron vacuum | 600mm Hg |
| Desoldering iron power | 80W |
| Desoldering iron supply voltage | 24V |