Switch: push-button; Pos: 2; 0.4A/28VAC; 0.4A/28VDC; Man.series: SP
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SP-12SV
Tootja: SUNGMUN ELECTRONICS
Tootja tootekood: SP-12SV
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; Pos: 2; 0.4A/28VAC; 0.4A/28VDC; Man.series: SP
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...80°C |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | curved, for PCB |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Min. insulation resistance | 500MΩ |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 400mA / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 400mA / 28V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.45N |
| Button shape | round |