Soldering station; digital; ESD; 90W; 100÷500°C; Plug: EU
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SP-90B
Tootja: SOLDER PEAK
Tootja tootekood: SP-90B
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Soldering station; digital; ESD; 90W; 100÷500°C; Plug: EU
| Version | ESD |
| Dimensions | 168x110x95mm |
| Kind of display used | LCD |
| Temperature control | digital, with push-buttons |
| Soldering equipment features | easy tip replacement, ergonomic grip, good temperature stabilization, made in lead-free technology, memory for 3 temperature settings, microprocessor controlled, possibility to change time needed to start sleep mode, selection between °C and °F, temperature data storage, very short time of tip heat-up, suitable for lead and lead free technology |
| Soldering iron supply voltage | 24V |
| Kind of heating element | ceramic |
| Soldering iron length | 175mm |
| Station power | 90W |
| Station supply voltage | 230V AC |
| Station functions | password lockout function, push-buttons for quick temperature change, stand-by, temperature calibration |
| Length of soldering station - soldering iron lead | 1.15m |