Hot air soldering station; digital; ESD; 900W; 100÷500°C; Plug: EU
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SP-RW900D
Tootja: SOLDER PEAK
Tootja tootekood: SP-RW900D
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Hot air soldering station; digital; ESD; 900W; 100÷500°C; Plug: EU
| Power | 50W |
| Version | ESD |
| Dimensions | 258x187x169mm |
| Temperature control | digital, with push-buttons |
| Applications of soldering equipment | PLCC, QFP, SMD desoldering, SMD soldering, SOP |
| Soldering equipment features | can operate in lead-free technology |
| Kind of heating element | ceramic |
| Length of station-handle hose | 1m |
| Length of hot air handle | 210mm |
| Hot air flow range | 3...21l/min |
| Station power | 900W |
| Station supply voltage | 230V AC |
| Hot air blow system power | 800W |
| Station functions | push-buttons for quick temperature change, stand-by, temperature calibration |