Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 12VDC; 15A/250VAC; 10A/30VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SP2-P-DC12V
Tootja: PANASONIC
Tootja tootekood: SP2-P-DC12V
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 12VDC; 15A/250VAC; 10A/30VDC
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -50...60°C |
| Leads | for soldering |
| Number of pins | 8 |
| Contact material | AgCdO |
| Body dimensions | 50x25.6x20.5mm |
| Switched voltage | ≤ 30V DC, ≤ 250V AC |
| Coil resistance | 480Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 10A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 15A / 250V AC |
| Contact current max. | 15A |
| Relay variant | industrial |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil current | 25mA |