Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 0.1A/30VDC; Leads: for PCB
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SPUJ190900
Tootja: ALPS
Tootja tootekood: SPUJ190900
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 0.1A/30VDC; Leads: for PCB
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -10...60°C |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Body dimensions | 15.2x8.8x7.4mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| Contact resistance | 20mΩ |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | square |