Fuse: fuse; time-lag; 1A; 250VAC; THT; TR5; SR; 5.08mm; bulk
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SR-5-1A-BK
Tootja: EATON/Bussmann
Tootja tootekood: SR-5-1A-BK
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Fuse: fuse; time-lag; 1A; 250VAC; THT; TR5; SR; 5.08mm; bulk
| Mounting | THT |
| Kind of fuse | miniature |
| Kind of package | bulk |
| Leads | for soldering |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Pin diameter | 0.6mm |
| Current rating | 1A |
| Rated voltage | 250V AC |
| Fuse size | TR5 |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | time-lag |
| Energy I2t | 7.5A<sup>2</sup>s |
| Max voltage drop | 100mV |
| Breaking capacity | 35A |