Switch: rotary; Pos: 3; 0.5A/24VDC; Poles number: 1; 45°; -20÷70°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SR09138SNG
Tootja: NINIGI
Tootja tootekood: SR09138SNG
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: rotary; Pos: 3; 0.5A/24VDC; Poles number: 1; 45°; -20÷70°C
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | rotary |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body material | PBT |
| Mechanical durability | 2000cycles |
| Shaft length | 8mm |
| Shaft diameter | 3.7mm |
| Shaft surface | smooth |
| Poles number | 1 |
| DC contacts rating @R | 500mA / 24V DC |
| Switching method | BBM (non-shorting) |
| Stable positions number | 3 |
| Switching torque | 3.4Ncm |
| Indexed positions | 45° |