Switch: rotary; Pos: 3; 0.1A/16VDC; Poles number: 2; 30°; -30÷80°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SR102320KAG
Tootja: NINIGI
Tootja tootekood: SR102320KAG
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: rotary; Pos: 3; 0.1A/16VDC; Poles number: 2; 30°; -30÷80°C
| Operating temperature | -30...80°C |
| Type of switch | rotary |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for PCB |
| Fastening thread | M7x0,75 |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body material | PBT |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Shaft length | 20mm |
| Shaft diameter | 6mm |
| Shaft surface | knurled |
| Poles number | 2 |
| DC contacts rating @R | 100mA / 16V DC |
| Switching method | MBB (shorting) |
| Stable positions number | 3 |
| Switching torque | 2.9Ncm |
| Indexed positions | 30° |