Diode: Schottky rectifying; THT; 40V; 2A; DO15; Package: tape
Kordarv:
5.0
Minimum quantity:
20.0
Tootekood:
SR240-1
Tootja: YANGJIE TECHNOLOGY
Tootja tootekood: SR240
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying; THT; 40V; 2A; DO15; Package: tape
| Mounting | THT |
| Case | DO15 |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 50A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 550mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |