Switch: rotary; Pos: 5; 1A/250VAC; Poles number: 2; 36°; -20÷70°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SR2412519.2F
Tootja: NINIGI
Tootja tootekood: SR2412519.2F
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: rotary; Pos: 5; 1A/250VAC; Poles number: 2; 36°; -20÷70°C
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | rotary |
| Number of positions | 5 |
| Leads | for soldering |
| Fastening thread | 3/8"-32NEF |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Body material | NYLON 66 |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Shaft length | 19.2mm |
| Shaft diameter | 6.35mm |
| Shaft surface | D spring |
| Poles number | 2 |
| AC contacts rating @R | 1A / 250V AC |
| Stable positions number | 5 |
| Switching torque | 6.86Ncm |
| Indexed positions | 36° |