Diode: Schottky rectifying; THT; 60V; 2A; DO15; Package: Ammo Pack
Kordarv:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Tootekood:
SR260-2
Tootja: DC COMPONENTS
Tootja tootekood: SR260
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying; THT; 60V; 2A; DO15; Package: Ammo Pack
| Mounting | THT |
| Case | DO15 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Max. forward impulse current | 50A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 700mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 20mA |