Switch: rotary; Pos: 5; 0.3A/125VAC; Poles number: 1; 30°; -20÷70°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SR2611515FN
Tootja: NINIGI
Tootja tootekood: SR2611515FN
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: rotary; Pos: 5; 0.3A/125VAC; Poles number: 1; 30°; -20÷70°C
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | rotary |
| Number of positions | 5 |
| Leads | for soldering |
| Fastening thread | 3/8"-32NEF |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance | 30mΩ |
| Mechanical durability | 6000cycles |
| Shaft length | 15mm |
| Shaft diameter | 6mm |
| Shaft surface | smooth |
| Poles number | 1 |
| AC contacts rating @R | 300mA / 125V AC |
| Switching method | BBM (non-shorting) |
| Stable positions number | 5 |
| Switching torque | 4.9Ncm |
| Indexed positions | 30° |