Switch: rotary; Pos: 12; 0.3A/125VAC; 1A/30VDC; Poles number: 1; 30°
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SR26NS1-1-12-M10-38R6
Tootja: CANAL ELECTRONIC
Tootja tootekood: SR26NS1-1-12-M10-38R6
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: rotary; Pos: 12; 0.3A/125VAC; 1A/30VDC; Poles number: 1; 30°
| Operating temperature | -10...60°C |
| Type of switch | rotary |
| Number of positions | 12 |
| Leads | for soldering |
| Fastening thread | M10x0,75 |
| Max. contact resistance | 25mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø26mm |
| Length | 52.5mm |
| Body dimensions | Ø26x14.5mm |
| Diameter | 28.2mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Shaft length | 30mm |
| Shaft diameter | 6mm |
| Shaft surface | smooth |
| Poles number | 1 |
| DC contacts rating @R | 1A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 300mA / 125V AC |
| Switching method | BBM (non-shorting) |
| Stable positions number | 12 |
| Indexed positions | 30° |