Diode: Schottky rectifying; THT; 40V; 5A; DO201AD; Package: tape
Kordarv:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Tootekood:
SR540-1
Tootja: YANGJIE TECHNOLOGY
Tootja tootekood: SR540
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying; THT; 40V; 5A; DO201AD; Package: tape
| Mounting | THT |
| Case | DO201AD |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 120A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 550mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |