ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-ON; 21A/14VDC; black; LED; Rcont max: 50mΩ
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SRA2-1D-DC-1-RG
Tootja: SWITCH COMPONENTS
Tootja tootekood: SRA2-1D-DC-1-RG
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-ON; 21A/14VDC; black; LED; Rcont max: 50mΩ
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Flammability rating | UL94V-2 |
| Mounting hole diameter | 36.6x21.2mm |
| Body colour | black |
| Backlight colour | red/green |
| Illumination | LED |
| Shape | rectangular |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 21A / 14V DC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Key button colour | black |