ROCKER; SPST; Pos: 2; OFF-(ON); 10A/28VDC; black; IP56; none; UL94V-2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SRB1-1B-DC-1-NN
Tootja: SWITCH COMPONENTS
Tootja tootekood: SRB1-1B-DC-1-NN
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; SPST; Pos: 2; OFF-(ON); 10A/28VDC; black; IP56; none; UL94V-2
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...85°C |
| IP rating | IP56 |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Flammability rating | UL94V-2 |
| Mounting hole diameter | 36.6x21.2mm |
| Body colour | black |
| Illumination | none |
| Shape | rectangular |
| Contacts configuration | SPST |
| DC contacts rating @R | 10A / 28V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Button shape | rectangular |
| Key button colour | black |