Switch: rotary; Pos: 7; 0.3A/16VDC; Poles number: 1; 30°; -10÷85°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
10.0
Tootekood:
SRBV170501
Tootja: ALPS
Tootja tootekood: SRBV170501
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: rotary; Pos: 7; 0.3A/16VDC; Poles number: 1; 30°; -10÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -10...85°C |
| Type of switch | rotary |
| Number of positions | 7 |
| Leads | for PCB |
| Electrical life | 10000cycles |
| Shaft length | 13mm |
| Shaft diameter | 6mm |
| Shaft surface | D spring |
| Poles number | 1 |
| DC contacts rating @R | 300mA / 16V DC |
| Contact resistance | 50mΩ |
| Stable positions number | 7 |
| Indexed positions | 30° |