ROCKER; SPST; Pos: 2; OFF-ON; 21A/14VDC; black; IP56; LED; Body: black
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SRC2-1A-DC-1-RL
Tootja: SWITCH COMPONENTS
Tootja tootekood: SRC2-1A-DC-1-RL
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; SPST; Pos: 2; OFF-ON; 21A/14VDC; black; IP56; LED; Body: black
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP56 |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Flammability rating | UL94V-2 |
| Mounting hole diameter | 36.8x15.3mm |
| Body colour | black |
| Backlight colour | red |
| Illumination | LED |
| Shape | rectangular |
| Contacts configuration | SPST |
| DC contacts rating @R | 21A / 14V DC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | rectangular |
| Key button colour | black |