Microswitch SNAP ACTION; with short lever; SPDT; 0.1A/125VAC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
500.0
Tootekood:
SS-01GL-FD
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: SS-01GL-FD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with short lever; SPDT; 0.1A/125VAC
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with short lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Series | SS |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Mechanical durability | 30000000cycles |
| Electrical life | 200000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 100mA / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Lever length | 14.5mm |