Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 0.1A/30VDC; Rcont max: 100mΩ; IP40
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SS-01GL111-E
Tootja: OMRON OCB
Tootja tootekood: SS-01GL111-E
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 0.1A/30VDC; Rcont max: 100mΩ; IP40
| Mounting | mounting holes |
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | terminal |
| Series | SS |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10.2mm |
| Mechanical durability | 30000000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| Switching method | ON-(OFF) |
| Stable positions number | monostable, 1 |
| Actuator colour | silver |
| Button shape | rectangular |