Switch: rotary; Pos: 5; 0.1A/5VDC; 30°; -25÷70°C; THT; Leads: for PCB
Kordarv:
200.0
Minimum quantity:
200.0
Tootekood:
SS-10-15SP-L-E
Tootja: Nidec Copal Electronics
Tootja tootekood: SS-10-15SP-L-E
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: rotary; Pos: 5; 0.1A/5VDC; 30°; -25÷70°C; THT; Leads: for PCB
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | rotary |
| Switches features | with knob |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 5 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| DC contacts rating @R | 100mA / 5V DC |
| Switching method | MBB (shorting) |
| Stable positions number | 5 |
| Indexed positions | 30° |