Microswitch SNAP ACTION; with short lever; SPST-NO; OFF-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
500.0
Tootekood:
SS-10GL-3
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: SS-10GL-3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with short lever; SPST-NO; OFF-(ON)
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with short lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Series | SS |
| Max. contact resistance | 30mΩ |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 10.1A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 490mN |
| Lever length | 14.5mm |