Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPDT; Pos: 2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SS-10GL2
Tootja: OMRON OCB
Tootja tootekood: SS-10GL2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPDT; Pos: 2
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever (with roller) |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Series | SS |
| Max. contact resistance | 30mΩ |
| Terminal pitch | 7.3mm |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10.2mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.47N |
| Lever length | 14.5mm |