Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 3A/250VAC; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
500.0
Tootekood:
SS-5GL111-FT
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: SS-5GL111-FT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 3A/250VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Series | SS |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Mechanical durability | 30000000cycles |
| Electrical life | 200000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 120mN |
| Lever length | 22.6mm |