Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 0.1A/125VAC; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SS01GLP
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: SS01GLP
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 0.1A/125VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | gold |
| Terminal pitch | 8.55mm |
| Body dimensions | 19.8x6.4x11mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 100mA / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 500mN |
| Button shape | convex, rectangular |
| Lever length | 14.5mm |