Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 3A/250VAC; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SS0501A
Tootja: HIGHLY
Tootja tootekood: SS0501A
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 3A/250VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance | 30mΩ |
| Terminal pitch | 7.3mm |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10.2mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.5N |
| Lever length | 17mm |