MICROSWITCH, LEVER, SPDT, 0.1A, 125VAC
Kordarv:
1200.0
Minimum quantity:
1200.0
Tootekood:
SS075Q102F035V2A
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: SS075Q102F035V2A
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele MICROSWITCH, LEVER, SPDT, 0.1A, 125VAC
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -25...75°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever with roller simulation |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for soldering |
| Series | SS |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 10000cycles |
| Key stroke | 2mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 100mA / 5V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 350mN |
| Button marking | blank |