Diode: Schottky rectifying; SMD; SOD123
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SS1040L_R1_00001
Tootja: PanJit Semiconductor
Tootja tootekood: SS1040L_R1_00001
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying; SMD; SOD123
| Mounting | SMD |
| Case | SOD123 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. load current | 2A |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 40A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 750mV |
| Power dissipation | 450mW |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 8.5mA |