Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 1A; Ufmax: 0.5V; SMA; 1.1W
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SS14
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: SS14
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 1A; Ufmax: 0.5V; SMA; 1.1W
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 40A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 500mV |
| Power dissipation | 1.1W |
| Type of diode | Schottky rectifying |