Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 1A; SMA flat
Kordarv:
5.0
Minimum quantity:
25.0
Tootekood:
SS14F
Tootja: DC COMPONENTS
Tootja tootekood: SS14F
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 1A; SMA flat
| Mounting | SMD |
| Case | SMAF |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 550mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 10µA |