Schottky Rectifier, 40 V, 2 A, Single, DO-214AC (SMA), 2 Pins, 550 mV
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SS24S-E3/61T
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: SS24S-E3/61T
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Schottky Rectifier, 40 V, 2 A, Single, DO-214AC (SMA), 2 Pins, 550 mV
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 40A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 550mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Quantity in package | 1800 |
| Max operating temperature | 150°C |