Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SS5GL13F
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: SS5GL13F
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever with roller simulation |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Series | SS |
| Contact material | silver |
| Terminal pitch | 8.8mm |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10.2mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 5A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Button shape | convex, rectangular |
| Lever length | 15.8mm |