Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPDT; Pos: 2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
500.0
Tootekood:
SSG-01L2P
Tootja: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Tootja tootekood: SSG-01L2P
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPDT; Pos: 2
| Operating temperature | -25...125°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever (with roller) |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, straight |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Terminal pitch | 7.62mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 200000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 600mN |